Jumbo

Jumbo, 1947 yılında Nubar Çolak tarafından, İstanbul Çemberlitaş’ta kuruldu. Kuruluşunda itibaren, pazarın tüm gelişim safhalarına imza atan lider kuruluş oldu. Üretime sarı dökümden kaşık yaparak başlayan Nubar Çolak, 1950’li yıllarda atölyesine katılan birkaç pres ve silindirle DKP (Dekupe saç) üzerine kalay kaplama teknolojisini kullanarak Avrupa standartlarını yakaladı. Yine bu yıllarda paslanmaz çelikten çatal, kaşık ve kırılmaz bıçak üretimine geçildi.

Ardından Bayrampaşa’daki fabrikasına taşınarak atölye olmaktan çıktı ve sanayi tesisi haline geldi. 1950’li yıllarda başlayan tanınmışlık, 1960’lı yıllarda markalaşma sürecine dönüştü.

1960’lı yıllarda markalaşma sürecinin tamamlanması ile beraber, Jumbo yurtdışında tanınan bir marka haline geldi. Kaliteye ve teknolojik gelişime büyük önem veren Jumbo, 1966 yılında Avrupa’da düzenlenen Uluslararası Filibe (Plovdiv) Fuarı’nda altın madalya kazandı. Bu, aynı zamanda Türkiye’nin endüstriyel tasarım dalında kazandığı ilk madalya oldu. 1987 yılında Jumbo, bu defa 55 ülkenin katıldığı Plovdiv Fuarı’nda düzenlenen yarışmada; tencere, çatal-kaşık ve bıçak dalında altın madalya kazanarak uluslararası platformda başarısını sürdürdü. 1947’den beri tasarım alanında sayısız ödüle layık görülen Jumbo; Design Turkey, German Design Awards, Superbrands, Baykuş Ödülleri, Global Innovation Awards gibi prestijli organizasyonlardan birçok kez ödülle döndü.

1970’li yıllarda açılan iki fabrikayla Jumbo Şirketler Topluluğu oluştu. 80’lerde Jumbo, ürünlerine ömür boyu garanti belgesi alarak, satış sonrası servise kuran ilk şirket oldu.

Jumbo, 80’li yılların sonunda sektörde ilk butik mağazacılık ve yetkili satıcılık sistemini başlatan şirket oldu. Türkiye pazarında, alanında en çok tasarım tesciline ve müracaatına sahip olan marka ünvanını hala koruyor.

Kurucu ailenin ikinci nesil temsilcisi Minas Çolak, 80’li yılların başında başkan yardımcısı olarak göreve başladı. Aynı yıllarda bilgi-işlem ve reklam departmanları kurularak, tasarım ve ürün geliştirme çalışmalarına hız verildi. Türkiye’de ilk paslanmaz çatal, paslanmaz kaşık, kırılmayan bıçak ve modern koleksiyon üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren Jumbo, 2000’li yıllarda tasarımlarına ve koleksiyonlarına zengin bir soluk getirdi.

Jumbo kurulduğu yıldan itibaren üretimini sağlamlıktan ve kaliteden ödün vermeden devam ettirdi. Oluşturduğu kalite imajını 80’li yıllarda estetik, 90’lı yıllarda tasarım, tescil ve ve her yerde bulunabilirlik nitelikleriyle pekiştirdi. 2000’li yıllarda erişilen nokta ise sektörün modasını belirleyebilme gücü oldu.

2014 yılında Karaca Grup bünyesine dahil olan Jumbo, 2019 yılı itibariyle 42 mağaza ve 1000’den fazla satış noktasında tüketiciyle buluşuyor.

Misyon

Jumbo, nesilden nesle aktarılan özgün ve zamansız tasarımlarla dünyanın en iyileri arasında yer almayı amaçlar.

Vizyon

Estetiği ve fonksiyonelliğiyle sofralara ve mutfaklara ilham veren ürünler tasarlamak, hayata değer katan ayrıntılar yaratır.