CEO- Fatih Karaca Mesajı

Karaca yolculuğu 1973’de küçük bir cam dekor atölyesinde babam Arif Karaca’nın bize aşıladığı “hayal kurma” ve birlik duygusu ile başladı. Bizler, Karaca ailesinin genç kuşaklarının eğitimlerini tamamlaması ile Karaca’da da kurumsallaşma yolculuğu başladı. 2006 yılında Karaca’ya geldiğim zaman 50 kişilik bir ekibimiz varken aldığımız kararları istikrarlı şekilde uygulamamız sonucunda bugün çalışan sayısı 2.000 kişiyi aşan bir şirket olduk.

Başta Karaca’nın içyapısı olmak üzere ürün gamı, teknolojik donanımı, dijitalleşme süreci ile ilgili A’dan Z’ye yenilikler yaptık. Bu kabuk değiştirme süreci beraberinde bizi çok farklı zeminlere taşıdı. Bu yolculuk esnasında ailemize Emsan, Karaca Home, Jumbo’yu da ekleyerek gücümüze güç kattık.

Sektörde daima yenilikçi vizyonumuz ile ilkleri gerçekleştirmeyi hedefledik. Genç, dinamik ve daima markalarımızı ileriye götürme çabası ile kısa bir sürede büyük bir yol kat ettik. 2010 yılında dünyanın en iyi danışmanlık şirketleriyle çalışmaya başladık ve birlikte vizyonumuzu, misyonumuzu, stratejimizi yeniledik. Genel olarak mottomuz “her zaman daha iyisini” yapmak ve sürekli kendimizi geliştirmektir.

Daha iyisi her zaman vardır…
Karaca’nın çalışma felsefesi her zaman daha iyiye ulaşma üzerine kurulu olduğu için kendimizi sürekli geliştirdik. Sektöre kazandırdığımız her yenilik sonrasında daha iyisi ne olabilir sorusu ve amatör ruh ile AR-GE departmanımız ile yeniden çalışmaya başladık. Bu sayede de sektörümüzü ilklerle buluşturduk.

“İlk”lerle büyüdük…
Karaca’nın en önemli yol göstericisi ve gurur kaynağı “ilk”leri ülkemize sunmak olmuştur. İlk çeyiz kampanyası, inciden dünyada ilk yemek takımını, gerçek elmas kristallerinden pişirme grubunu yapan, granit pişirme grubunu ilk defa yaparak pişirme alışkanlıklarını değiştiren, ilk defa çatal-bıçağı çeyiz sandığına dahil eden marka olduk.

En özel an yaşadığın an…
Tüketicilerimize “en özel an yaşadığın andır” dedik ve aldıkları ürünleri öncelikle kendileri için kullanmalarını, bugünün ve kendilerinin değerini bilmelerini sağladık. Bu şekilde de aslında sektörümüze bir yenilik kazandırdık çünkü sektörümüze canlılık ve hareketlilik getirdik.

Karaca’nın değerlerini geniş çaplı bir araştırma ile belirledik…
2015 yılında Türkiye’nin en büyük şirket içi ve tüketici antropolojik araştırmasını yaptırdık. Araştırmada Karaca’nın güvenli şekilde büyüme kaydettiği bilgisi çıktı. Biz de bunu kültür haline getirme kararı aldık. Kültürümüzü bu çerçevede ilkleri ve hep daha iyisini yapmak, sürekli kendini geliştirmek ve ayrıcalık yaşatmak olarak belirledik.

Bütün bu verilerin ışığında Karaca bugün 5 markası ile sektöründe lider, ülkemiz genelindeki alışveriş merkezlerinde yer alan mağazaları, franchiseları ve bayileri, yurtdışında ise 30 ülkede kendi mağazalarıyla var olan uluslararası bir marka haline geldi.

Gelecek vizyonumuzda ise ev tekstilinde, zücaciyede, mutfak  eşyaları perakendeciliğinde dünyanın akla gelen ilk markalarından biri olmak bulunuyor. “İnsanların paylaşmaktan keyif aldığı anları çoğaltmak” olarak belirlediğimiz mottomuz çerçevesinde paylaşmanın zevkini herkes yaşasın diye, öncü bir tasarım markası olmanın sorumluluğuyla ilerlemeye devam edeceğiz.

Karaca Grup, 2023 yılı mottosunu verimliliği artırmak olarak belirledi ve daha iyiye ulaşmak dijitalleşmede hedeflerini gerçekleştirmek için çalışmalarına hız kesmeden devam edecek. 2023 yılında yurt dışı mağazacılık yatırımlarımızda ve online ticarette önemli bir yol almış olmak istiyoruz. Eş zamanlı olarak Türkiye’de de mağazacılık yatırımlarını artıracağız ve pazara sunacağımız yeni ürünlerle de pazarı genişletmeye devam edeceğiz.

Fatih Karaca