Sosyal Sorumluluk Projeleri

UNICEF PROJESİ

“Paylaşacağımız Bir Gelecek Var” mottosuyla UNICEF ile birlikte hayata geçirilen ve kârın tamamının UNICEF’e bağışlandığı projenin amacı; öncelikle UNICEF’in Türkiye’deki eğitim projelerine destek vererek okul öncesi çocukların eğitimine katkı sağlamak. Bu amaçla birlikte; sürdürülebilir bir yapıda kurgulanan bu projeyle toplumda sosyal sorumluluk bilincinin de artırılması hedefleniyor.   

Karaca olarak UNICEF’in Türkiye genelindeki eğitim çalışmalarına destek vermek amacıyla 2010 yılından beri UNICEF’le işbirliği yapmaktayız. Türkiye’deki okul öncesi çocuklara eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla UNICEF’le birlikte “Paylaşacağımız Bir Gelecek Var” ortak projesini hayata geçirdik.

Projeye başladığı yıldan itibaren birçok isim destek verirken, 2017 yılında Ara Güler, Rahmi M. Koç, Ayşe Kulin, Prof. Devrim Erbil, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Ferhat Göçer, Kenan Doğulu, Kerem Görsev, Müjdat Gezen, Nilüfer, Varol Yaşaroğlu projede yer aldı. 

Her biri kendi alanında başarılı olan isimlerin kendileri için özel olan ikonları tasarımları, İspanyol tasarımcılar tarafından fincanlarda hayat buldu.

Projeye katılan değerli isimler desteğiyle daha geniş kitlelere ulaşılabiliyor ve böylece daha fazla çocuğa ulaşma şansı yakalıyoruz. Her bir fincan satışından elde edilen kârın tamamı doğrudan UNICEF’ e gitmektedir. 

Toplumsal Faydası

Gerçekleştirilen proje ile Türkiye’deki okul öncesi çocukların eğitimine katkı sağlarken UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) gibi tüm dünyada çok önemli olan yardım kuruluşunun toplum tarafından farkındalığı arttırıldı. Projemizi daha geniş bir kitleye duyurabilmek için sinema, Tv reklamları girildi. Yoğun bir şekilde bir şekilde yazılı ve sosyal medyada reklamları yer aldı.  Mağazalarda özel giydirmeler yapıldı. Böylece bugüne kadar 69.490 ürün satışı gerçekleştirildi. Ayrıca projede her biri kendi alanında başarılı olan ve toplum tarafından sevilen, güvenilen isimlerin yer alması sayesinde daha fazla insana ulaşıldı ve böylece toplumda sosyal sorumluluk bilincinin artmasına katkı sağlandı ve farkındalık yaratıldı. 

Çevresel Etkileri

Proje yatırımlarını ekonomik açıdan en verimli ve çevresel açıdan en zararsız olacak şekilde planladık. Çevresel etki değerlendirmesindeki en önemli üç husus olan doğruluk, fayda sağlayabilirlik ve sürdürülebilirlik özelliklerinin hepsini projemizde topladık. Sattığımız her ürünün karı doğrudan UNICEF’e gidiyor. Böylece daha fazla çocuğa ulaşabiliyor ve eğitimlerine katkı sağlayabiliyoruz. Yaptığımız tanıtım çalışmalarıyla toplumun birçok kesimine ulaşıyor ve böylece toplumda sosyal sorumluluk bilincinin artmasına destek oluyoruz.  Ayrıca her biri kendi alanında başarılı isimlerle çalışarak tasarım fincanları üretiyor ve projenin konsepti gereği bu isimlere her sene yenilerini ekleyerek sürdürülebilir olmasını sağlıyoruz. 

Sürdürülebilirliği

Türk kahvesinin toplum tarafından çok sevilip tüketilmesi ve toplumumuzda kahve içme kültürünün bir ritüel haline gelmesi nedeniyle kahve fincanı en çok satılan ürünler arasında yer alıyor. Tüketici gerek kendi zevkine hitap etmesi nedeniyle gerekse sevdiklerine hediye verme konusunda kahve fincanını çok tercih ediyor. Bu sebeple proje ürünü olarak insanlar tarafından tercih edilme ve satın alınabilme sirkülâsyonu fazla olan kahve fincanını tercih ettik. Bunun yanı sıra insanların dikkatini daha fazla çekebilmek ve farklı kesimlere sesimizi duyurabilmek için toplum tarafından sevilen ve takip edilen, farklı alanlarda başarılı isimleri projemize ortak ettik. Her sene yeni isimleri projemize dâhil ederek daha da büyüdük.

Böylece tasarım kahve fincanlarımız ortaya çıktı. Her sene yeni isimlerin katılması ve böylece farklı tasarım fincanlarının üretilebilmesi de insanlarda koleksiyon davranışını da tetikledi. Bu da tüketici tarafında merak ve beklenti yarattı. Bütün bu etkenler projenin sürdürülebilir olmasını sağladı. 

ÇANTAMDA GELECEK VAR

2016 yılında Karaca Home ile hayata geçirdiğimiz “Çantamda Gelecek Var” sosyal sorumluluk projesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı aracılığı ile genç ve gelecek nesillerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında her sezon nevresim kumaşlarıyla çanta üreten Karaca Home, ürünlerindeki kalitesini faydalı ve kullanılabilir bir hale getirerek çantaların satışlardan elde edilen gelirin tamamını Toplum Gönüllüleri Vakfı’na bağışladı. Karaca Home tarafından gerçekleştirilen ilk sosyal sorumluluk projesi olan “Çantamda Gelecek Var” Karaca çatısı altında gerçekleştirilen ve topluma değer katan önemli KSS projeleri arasında yer alıyor.