Tarihçe

Karaca, 1973’te, Malatya’dan İstanbul’a göç eden Karaca ailesinden dört kardeş tarafından kuruldu. Cam bardaklara dekor yapmakla işe başlayan Karaca kardeşler, zaman içinde zücaciye sektörünün önde gelen markalarının distribütörlüğünü almayı başardı. Sektörlerinin ilk muhasebe departmanını kuran Karaca kardeşler, plasiyerlik sistemini bulmalarının ardından ürün gamını hızla genişleterek 2000’lere kadar yavaş yavaş ve istikrarlı şekilde büyümeyi başardılar. 2006’da, ailenin en büyük oğlu Fatih Karaca, henüz 24 yaşında iken şirketin CEO’su oldu ve; aldığı eğitim, yenilikçi ve ilerici vizyonu sayesinde kurumsallaşma ve pazarlamada attığı cesur ve yaratıcı adımlarla şirketi bugünlerine taşıdı. Bundan sonraki süreçte de Karaca hızını kesmeden yoluna devam etti.

Fatih Karaca’nın yönetmenliğinde 2006 yılında en büyük hamlesini yaparak markalaşan Karaca, kısa zamanda Türkiye’nin en sevilen markası olmaya layık görüldü. 2008 yılında sektörünün en büyüklerinden olan Emsan’ı satın aldı. 2012 yılında Karaca Home ile ev tekstiline girdi. 2014 yılında ise ürünleri ile adından en çok söz ettiren markalar arasındaki Jumbo’yu satın alarak gücüne güç kattı.

Karaca başarı meşalesini taşırken faaliyetlerini daima müşteri odaklı sürdürüyor. Yıllardır insanların paylaşmaktan keyif aldığı anları çoğaltmak ve insanların hayatına artı değer katmak için çalışıyor. Tasarıma ve markalaşmaya verdiği önemin yanı sıra hayattaki tüm duyguların da paylaşarak çoğalacağına inanıyor. Karaca için asıl başarı, hep daha iyisini yaparak, ilkleri gerçekleştirerek, müşterilerinin gönlünde edindiği paha biçilmez yeri koruyabilmek.

Tüketicilerinin ihtiyaçlarına yönelik tasarladığı sofra ve ev tekstili ürünlerini kullanıcılarla buluşturan Karaca, sektöre getirdiği yenilikler ve vizyonuyla ön plana çıkıyor. Karaca, verimli çalışma prensibiyle insana verdiği değeri güçlendirmeye devam ediyor. Karaca kendisini ve işini geliştirmek, ilkleri gerçekleştirip, hayalleri hayata geçirmek, başarmak ve insanlara ayrıcalığı yaşatıp, hayatlarına artı değer katmak için yıllardır çalışmalarına devam ediyor.

Karaca Kilometre Taşları

1973 ilk adım –  Karaca, 1973 yılında İstanbul’da bir cam atölyesi olarak ticaret hayatına başladı. O dönemde tüketiciler, cam mamulü ürünleri dekorlu olarak almayı tercih etseler de, cam fabrikaları ürünlerini genelde sade olarak piyasaya sunuyorlardı. Sektördeki bu eksikliği fark eden Karaca, cam ürünlere dekor yapıp toptan satışıyla piyasada yer almaya başladı.

1994 Markalaşma – Karacanın markalaşma sürecine İlk adımı…

90’lı gelindiğinde Karaca, dünyanın en kaliteli porselenlerinin kaynağı olan Fransa’nın Limoges bölgesinden elde edilen Kaolin ile yurtdışında porselen üretimine başladı. 1994 yılında ise Karaca, İstanbul’da kendi markası ile çelik tencere ve çatal, kaşık, bıçak takımlarının da üretimine başladı. Çelik grubu ürünlerinde de, porselen serisinde ki kalite ve şıklığı yakalayan Karaca, bu sektörde de aranan bir marka haline geldi. Aynı dönemde, dünyanın önde gelen markalaşmış üreticilerine de “Karaca” markası ile üretim yaptırmaya başladı.

2001 İlk Mağaza –  Perakendeye giriş… Etiler Akmerkez’deki ilk perakende mağazasıyla tüketiciyle doğrudan iletişime geçti.

2006 – Karaca’ya ikinci kuşağın katılması.

2007 –  Porselende mükemmel şeffaflığın başlangıcı… Fine Bone Serisi ile porselen yemek takımlarında mükemmel şeffaflığı yakalayarak, yemek takımında tüketicinin “şeffaf” porselene geçişine öncülük etti.

2008 –  Türkiye’de tencere denince akla gelen ilk marka olan Emsan markasını bünyesine kattı. Kriz döneminde pazarlama, reklam ve yatırımlara daha da çok önem vererek, son krizde %45 büyüme gerçekleştiren Karaca, sektör liderliği ele geçirdi.

2009 – E-ticarete giriş…

2012 – Kurumsal Strateji, Karaca Grup büyümeye devam ediyor…  Karaca Home markası birbirinden şık nevresim takımları, yatak örtüleri,  battaniyeler, havlu ve bornozlar ile tüketicisiyle buluşmaya başladı. Sofra ve mutfak sektörünün lideri olan Karaca, ev tekstili sektöründeki yeni markasıyla 2013 yılının ilk 6 ayında Türkiye’nin en iyi ev tekstili markası oldu ve 5 yıl içerisinde de dünyanın en iyi 5 ev tekstili markasının arasında yer almayı hedefledi. 

2012 – CookPlus Karaca Grup’a katıldı.

2014 –  Yurt dışına ilk adım ve ihracatın başlaması… Ve Karaca Grup Jumbo ile lüks segmentte yerini aldı. Türkiye ve Dünyada ki en önemli çatal bıçak markalarından biri olan Jumbo’yu bünyesine kattı.

2015 – Karaca’nın yeniden konumlandırılması yönünde çalışmalar başladı. Türkiye’nin en büyük etnografik araştırması yapıldı.

2016 – Fine Pearl ile Dünyada bir “ilk”…  Karaca gerçek inciden ürettiği yemek takımı ‘Fine Pearl’ü tüketicilerinin beğenisine sundu. Dünyanın en önemli akreditasyon şirketi TÜV Rheinland tarafından onaylanan Fine Pearl Klasik yemek takımı anlayışına farklı bir boyut kazandırdı. 

2017 – Karaca küçük ev aletleri pazarında…