Karaca’dan yeni seri

Son yıllarda sofra ve yemek kültürüne katkısı büyük inovatif ürünlerle ön plana çıkan Karaca, yeni pişirme serisi BioDiamond-Pro’nun tanıtımını Karaca Grup Pazarlama Direkötü ve İcra Kurulu üyesi Galip Bağcı’nın ev sahipliğinde Neolokal’de verdiği iftar yemeğiyle yaptı. Aynı zamanda yeni serinin reklam yüzü olan ünlü şef Maksut Aşkar yemek öncesi kısa bir”workshop la bizlere yanmaz, yapışmaz, çizilmeye karşı dayanıklı tavaların nasıl kullanılacağını ve özelliklerini Galip Bey de BioDiamond ın ortaya çıkış hikayesini anlattı.

 İç yüzeyi doğal elmas kristalleri ile kaplanan BioDiamond pişirme grubu ürünleri üç yıl süren AR-GE çalışmalarıyla İsviçre’de gelitirilmiş ama üretim Türkiye’de yapılmış Genellikle markalar ‘en’ sıfatını kullanmak istemez. Ancak Galip Bağcı ”BioDiamond bağımsız denetim, kontrol ve belgelendirme kuruluşu TÜV tarafından gerçekleştirilen testler sonucunda en dayanıklı en yapışmaz, en uzun ömürlü ürün sertifikası aldığı için rahatlıkla kullanıyoruz” diyor.

Uzun yıllardır diğer malzemelere göre daha sağlıklı olduğunu düşündüğüm çelik tencere kullanırım. Ama iş et ya da balık mühürlemeye gelince işker değişir. Çelik ya da demir tavaya et ya da balık ne koyarsanız bir süre sonra tavanın kenarları yanar ve yapışır. Altını kıssanız suyunu bırakır. Ben kendi becerisizliğim sanıyordum ama Maksut Şef de profesyonel mutfağında aynı dertten mustarip olduğunu anlattı.

Bize iki ayrı tavada farkları gösterdi. Elmas doğası gereği yapışmaz özelliğe sahip olduğu için et suyunu bırakmadan yanmadan mühürlendi. Bu arada aklınızda bulunsun. Ne cins olursa olsun en iyi sonucu almak için tavanın tüm yüzeyini doldurmamak yarıya yakın alanını boş bırakmak gerekiyor.