Bu yılı 1,8 milyar TL ciro ile kapatmaya hazırlanan Karaca Group, yıl sonunda  362 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Önümüzdeki süreçte yurtdışında hızlı büyüme planlayan ve bu yıl dört yeni ülkeye açılmayı hedefleyen Karaca, faal olduğu ülke sayısını 21’ye çıkartmayı planlıyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde cironunyüzde 30’unu ihracattan elde etmeyi hedeflediklerini dile getiren Karaca Group CEO’su Fatih Karaca, “Bundan sonraki süreçte de hedeflerimiz arasında yurtdışındaki mağaza sayımızı artırmak yer alacak” diyor.

Arif, Muzaffer. Sami ve Rami Karaca tarafından 1973 yılında Istanbul  Süleymaniye’de temelleri atılan Karaca Grup. o dönem ‘Karaca Zuccaciye’ adı altında faaliyet gösteriyordu. Züccaciye sektörüne 30 kişilik ekipleriyle küçük bir atolyede cam ürünleri üzerine desen yaparak giren malatyalı Karaca kardeşler. 

daha sonra porselen satışına da başladı 1990’lı yıllara gelindiğinde büyüme potansiyeli görülen elektrikli küçük ev aletleri dıstrıbütorlüğüne de soyunuldu 

Zamanla ulaşılan geniş müşteri Portföyünden cesaret alınarak ‘Karaca’ markasıyla üretim yapmaya da karar verildi. 1999 yılında ise ‘Karaca’ Markasıyla çelik tencere setleri üretilmeye başlandı. Ardından da porselen 

üretimine girildi 2001 yılında da perakende mağazaları açılmaya başlandı şirket şimdi ise yurtdışına odaklanmış durumda.Yurtdışında Ortadoğu ve Azerbaycan’da açtıkları mağazaların                           

büyük ilgi gördüğünü belirten Karaca Group                          

CEO’su Fatih Karaca. Bundan sonraki süreçte de hedeflerimiz arasında yurtdışındaki mağaza sayımızı artırmak yer alacak Hedeflediğimiz, yeni pazarlann

genelini ıse Avrupa oluşturuyor’ diyor.

CİRONUN YÜZDE 30’U İHRACATTAN Karaca beş marka ile 2 binin üzerinde kişi istihdam ediyor.                             

“Yurtdışında yatırıma ağırlık vereceğiz”

Bugün 200 mağazaya ulaşan Karaca Grup, rotasını yurtdışına kırmaya karar verdi.

Karaca Grup CEO’su Fatih Karaca, Polonya, Romanya, Almanya ve Hollanda gibi ülkelere yoğunlaştıklarını söylüyor. Şirketin bu yılki ciro hedefi 1,4 milyar TL’yi buluyor. 

emeli 1973 yılında Arif, Muzaffer, Sami ve Rami Karaca tarafından İstanbul Süley- maniye’de atılan Karaca Grup, o dönem ‘Karaca Züccaciye’ adı altında faaliyet gösteriyordu. Züccaciye sektörüne 30 kişilik ekipleriyle küçük bir atölyede cam ürünleri üzerine desen yaparak giren MalatyalI Karaca Kardeşler, daha sonra porselen satışına da başladı. 1990’lı yıl¬lara gelindiğinde büyüme potansiyeli görülen elektrikli küçük ev aletleri distribütörlüğüne de soyunuldu. Zamanla ulaşılan geniş müşteri portföyünden cesaret alınarak ‘Karaca’ mar¬kasıyla üretim yapmaya da karar verildi. 1999 yılında ise ‘Karaca’ markasıyla çelik tencere setleri üretilmeye başlandı.

Ardından da porselen üretimine girildi. 2001 yılında da perakende mağazaları açılmaya başlandı. Şirket şimdi de yurtdışında mağazalaşmaya odaklanmış durumda. Karaca Ailesi’nin ikinci kuşak temsilcisi ve Karaca Grup CEO’su Fatih Karaca ile şirketin hedef¬lerini konuştuk.

Karaca son yıllarda hızlı büyüme¬siyle dikkat çeken markaların başında geli¬yor. Mağazalaşma serüveniniz nasıl oldu?

Biz çelik tencere sektöründen gelen bir markayız. Zamanla porselen işine de girdik. Ancak sadece çelik ve porselen üreterek bir mağazacılık konseptinin yaratılamayacağını düşündük, insanların bir ev için gerekli tüm ürünleri bulabileceği bir marka yaratmanın uygun olduğuna inandık. Böylece ürün ve marka karmasını genişleterek mağazalaşmaya hız verdik. 2006 yılında Karaca’nın cirosunun 

 

yüzde 95’i toptandan yüzde 5’i perakendeden geliyordu. 2015 yılında bu oran yüzde 50 yüzde 50’ye geldi. Dokuz yılda yüzde 5’lik kısım yüzde 50’lik kısmı yakaladı.

Bugün kaç mağazaya ulaştınız?

Bünyemizde Karaca, Karaca Home, Emsan, Jumbo ve Cookplus markaları var. Bugün 200 mağazaya ulaştık. Karaca, Karaca Home, Jumbo mağazaları açıyoruz. Son dönemde yurtdışında mağazalaşmaya ağırlık verdik.

Yurtdışında kaç mağazanız var?

Yurtdışı açılımımız 2014 yılında başladı. Karaca Grup olarak bugün 16 ülkede 30 mağazamız var.

Hedef pazarlarınız nereler?

Polonya, Romanya, Almanya, Hollanda gibi ülke¬lere yoğunlaştık. Oralarda büyümeye odaklandık. En son Bükreş’te bir mağaza açtık. Yakında Bükreş’te ikinci mağazamızı da açacağız. Roman¬ya’nın yanı sıra Polonya, Almanya ve Hollan¬da’da şubeleşmeye hız verdik. Sadece Almanya için 2019 sonunda 20 milyon Euro’luk yatırım hedefimiz var. Almanya’da beş mağaza aça¬cağız ve bazı satış noktalarında da olacağız. Romanya’daki mağazamızda Türkiye’deki ciro-larımızla aynı seviyeye ulaştık, çok zorlanmadık.

Küçük ev aletlerinde satışlar nasıl gidi-yor?

Bu kategorideki ürünlerimiz de büyük ilgi görüyor. Öyle ki kendi tasarımımız olan kahve makinesi bir süredir stoklarda bile yok.