FATİH KARACA / KARACA YÖNETİM KURULU BAŞKANI

”YURT DIŞINDA MARKA ALACAĞIZ”

Karaca Bugün züccaciye sektörünün en büyük oyuncusu 46 yaşındaki şirketin geçmişine kısaca göz attığımızda 73 yılında cam atölyesiyle başladığını görüyoruz. 80’li yıllarda porselen dekorlama işine başlıyor. 90’larda ürün gamı genişliyor. markalı olarak çatal bıçak üretimine geçiyor.

98 yılında dünyanın en iyi fabrikalarına üretim yaptırmaya başlıyor. 2001 yılında akmerkez’de ilk perakende mağazasını açıyor.

Şirketin hızlı yükselişi ise ikinci kuşaktan Fatih Karaca’nın göreve geldiği dönemde gerçekleşiyor

Bilkent Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra yurt dışında işletme  MBA’i yapan Fatih Karaca’nın şirkette göreve başladığı yıl 2006. O yıl Karaca’nın finansalları güçlü olan kaliteli ürünlerle pazarda yer alan ancak kendini tüketiciye anlatamamış bir marka olduğunu belirten Karaca ” gelirin yüzde 97’si toptan bayi satış kanalından geliyordu”diyor. 

AVM’lerin yükselişte olduğu o yıllarda Fatih Karaca tüketicisiyle yakınlaşmaya ve bilinirliğini arttırmaya odaklanıyor. Hızlı mağazalar açılıyor, popüler dizilerde advertorial çalışmaları yapılıyor. Karaca’nın 2006 da 5 olan mağaza sayısı 2008’de 20’ye 2009’da 40 a çıkıyor. Fatih Karaca 2008-2009 krizinde Türkiye’nin küçüldüğü dönemde yüzde 46 büyüme yakaladıkları ve adeta oyunun değiştiği yıl olduğunu söylüyor.

” İnsanlar o dönem ilk olarak reklam yatırımından vazgeçti. Reklam birim fiyatları düştü. Biz iyi kampanyalar yaptık ve bunu reklamlarla duyurduk. İnanılmaz bir satış yakaladık, depolarımız boşaldı hatta bir ara satışı durdurduk” diyor.

2008’de Karaca önemli bir satın alma da yapıyor. Tencere kategorisinin köklü markası Emsan’ı satın alıyor.

2010 yılında da Karaca Danışmanlarla çalışmaya başlıyor. Danışmanların desteğiyle perakendedeki eksiklerini gideriyor.

2012’de Karaca Home ile ev tekstiline giriyor. 2013-2014 de Karaca için yine önemli yıllar.Fatih Karaca o yıl Mcinsey ile çalışmaya başladıklarını anlatıyor. 2014’te Karaca bu kez Jumbo’yu satın alıyor.

Bugün Karaca dört marka ile 2 bin kişi istihdam ediyor. 2018’i 1 milyar 400 milyon TL ciro ile kapatmaya hazırlanan şirket, 200’ü yurt içinde 30’u yurt dışında olmaz üzere 230 perakende mağazasıyla operasyonlarını yürütüyor.

gelirlerinin Yüzde %50’sini de perakendeden elde ediyor.